Manuál, aneb máme doma nové štěně

Pes je jediné stvoření na světě, které Vás miluje víc, než sebe.

Manuál aneb přinesli jste si domů štěňátko z chovatelské stanice " z Malostranské zahrady"


Moji milí, patrně jste si již zvykli, že vám doma hopká nový člen rodiny.

Nebojte se, je to správné rozhodnutí, kterého nebudete litovat, protože holčička (chlapeček) je úžasná(ý). Pečlivě jsme vybíral její(ho) rodiče a věnovali jsme jí(jemu) hodně péče, proto předpokládám, že to bude zdravá(ý), dlouhověká(ý), inteligentní a přátelská(ý) fenka(pejsek).
Toto povídání by vám mělo zodpovědět většinu otázek, ale pokud bude něco chybět, můžete nám kdykoliv zavolat.

* Místnosti, kde bude štěně pobývat, důkladně prohlédněte a odstraňte ze země a jeho dosahu všechno, co by mohlo zničit nebo co by mohlo zničit jeho. Jsou to hlavně kabely, prodlužovačky, drobné předměty, které by mohl spolknout, proutěné koše, květiny, dlouhé závěsy a záclony a převisy ubrusů. Nevšímá si nábytku, ale koberec doporučuji prozatím srolovat a uložit.

* Pelíšek by mělo mít tam, kde nebude překážet a kde není průvan. Z počátku stačí nízká kartonová krabice s ručníkem, později mu budete moci koupit třeba ratanovou pohovku nebo něco podobně efektního, ale počítejte s tím, že mu stejně bude nejlépe na klíně nebo u vašich nohou. Misku s vodou, kterou musí mít stále k dispozici, postavte k pelíšku, naopak co nejdál od pelíšku položte noviny, na které bude chodit z počátku čůrat. Pro prvních pár dní doporučuji, aby si jeden člen rodiny u něj ustlal, než si štěně zvykne být v noci samo (pokud ovšem nepodlehnete jeho nešťastným očím a nevezmete ho rovnou k sobě do postele).

* Krmení by mělo do tří měsíců dostávat 5x denně v takovém množství, aby celková denní krmná dávka odpovídala váze doporučované výrobcem granulí. Je možné, že mu zpočátku bude chybět "sourozenecká konkurence" a nebude chtít jíst, ale to se posléze spraví. Postupně některá jídla vynechávejte a nakonec ho krmte ráno a večer. Jako pamlsky doporučuji sušené vnitřnosti od firmy Mapes nebo jiné dobroty vyráběné pro psy. Nesmí ve větším množství dostávat brambory, čokoládu, hrozinky, mléko, pacholíky, uzeniny a přeslazené pečivo. Může občas baštit nezávadné syrové, pečené nebo vařené maso, veškerou zeleninu a ovoce, sýry, tvaroh a tvrdý chleba. Podle kvality hromádek, které budete uklízet, poznáte, co pesan může a co mu nedělá dobře. V kvalitních granulích je obsaženo všechno, co pes potřebuje, takže není potřeba přidávat vitamíny nebo minerály.

* Od prvního dne štěně učte přiběhnout na zavolání - zpočátku k jeho jménu mlaskejte, protože na tenhle zvuk je od malička zvyklé. Zároveň je učte znát povely - FUJ - a - HODNÝ - čím dříve tohle bude umět, tím lépe pochopí, co od něj chcete. Netrestejte ho rukou, ale složenými novinami. To bude jako výstraha stačit. Nebojte se dát najevo radost, když se mu něco povede a zlost, když bude zlobit, podle tónu vašeho hlasu pak pozná, co má nebo nemá dělat. Jestli nechcete, aby loudilo u stolu, tak mu v době, kdy sami jíte, nic nedávejte. Obojek mu občas doma nasaďte a nechte ho, aby si na něj v klidu zvyklo. Pak už jen přidáte vodítko a můžete vyrazit na procházku. Ve výchově buďte DŮSLEDNÍ !!!

* Má za sebou první očkování, další by mělo absolvovat podle očkovacího plánu. Pak přijde na řadu vakcinace proti vzteklině. Vyberte si jednoho veterináře poblíž svého bydliště, který má dobrou pověst a důvěřujete mu. Než bude mít štěně úplné očkování (mimo vztekliny), nevoďte ho tam, kde běhá velké množství psů. Můžete jej nechat proběhnout na soukromém pozemku, kde se pohybují psi známí - zdraví a očkovaní.

* Pověra, že se malé štěně nesmí koupat je úporná a nepravdivá. Fenku (pejska) můžete vykoupat, doporučuji šampon pro štěňata s norkovým olejem, ale pak jí(ho) musíte důkladně vyfénovat a nechat v teplé místnosti doschnout. Stejně postupujte i v případě, že se venku zmáčí.

* Vozte jí(ho) všude sebou, tedy kam to jen půjde, svezte jí(ho) v tašce v autobuse, ve vlaku i autě, nechte jí(ho), ať se podílí na veškeré vaší domácí činnosti, protože co pozná do jednoho roku, to bude považovat za samozřejmé a nebude se pak takových věcí, jako je vysavač nebo vrtačka bát. Když uvidíte, že k nějakému předmětu nemá důvěru, dejte jí(mu) čas, aby si mohl/a tu "divnou" věc očichat a zjistit, že nic nedělá. Seznamte jí(ho) brzy i s jinými zvířaty, která se ve vašem okolí vyskytují, berte jí na návštěvy a zvěte přátele k sobě domů, jen tak budete mít bezproblémovou společnici(společníka), kterou (kterého) vám bude každý závidět.

"Dopřejte svému štěněti co nejbarvitější dospívání a ono se vám za to odvděčí co nejvyrovnanějším postojem k životu"

A teď něco k jejímu(jeho) zdraví:


* nos nemusí mít vždycky studený a vlhký, v teple bude i čenich teplý

* pravidelně jí(mu) kontrolujte uši, občas jí (mu)do nich můžete nakapat přípravek Otifree, který uvolní ušní maz

* často se jí(mu) dívejte do tlamičky, kontrolujte zuby, které se začnou okolo čtvrtého měsíce měnit na trvalý chrup. Špičáky je dobré 1x za týden čistit dětským zubním kartáčkem a pastou pro psy

* měkkým kartáčem jí (mu)češte srst, (má to moc rád/a hlavně na bříšku) a později jí(mu) uši a dlouhou srst na nohách a ocásku pročesávejte hřebenem. Nemusíte zatím kupovat žádný speciální, stačí ten pro lidi

* kontrolujte délku a stav drápků. Pokud bude běhat po chodníku nebo po jiném hrubém a tvrdém podkladě, nemusíte je zastřihávat, obrousí si je sám/a, jen je třeba pohlídat paspárek (pátý prst) na předních tlapkách, aby nepřerostl. Srst mezi polštářky je dobré vystříhat ostrými nůžkami s kulatou špičkou. Pozor, bude jí(ho) to lechtat a bude nohou cukat

Pejsek není nemocný když - jeden den nežere, prostě nemá hlad, to se někdy stává. Málo nebo hodně pije - nemá nebo má žízeň. Obecně víc pijí psi v létě a psi krmení suchými granulemi. Má jeden nebo dva dny průjem, to asi někde něco zblajznul. Žere trávu, kterou pak vyzvrací, to si jen rovná poměr kyselin v žaludku. Hodně spí, asi je víc unavený z nějaké úžasné hry, štěňátka potřebují hodně spát, stejně jako malé děti.

Pejsek je nemocný když - nežere dva dny, má vodnatý a krvavý průjem, při pohybu naříká, má vyšší teplotu než 39 stupňů C naměřenou v konečníku nebo má viditelné zranění. V takovém případě s ním hned jděte k veterináři.
Když si nebudete jistí, jestli tohle nebo ono je pro vaše štěně dobré, představte si ve stejné situaci tříleté dítě a máte jasno.

Přeji vám ty nejkrásnější chvíle strávené po boku teď již vašeho štěňátka.

Romana Tyslová


Chovatelská stanice "z Malostranské zahrady" Malá Strana 122, 252 19 Drahelčice,  telefon 606 958 516
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!