ÚVOD

Když si domů přinesete štěně, začíná celoživotní přátelství.

"Těm, kdo si někdy oblíbili věrného a chytrého psa, nemusím ani vysvětlovat, jak nesmírné potěšení z toho plyne. V nesobecké, obětavé lásce němé tváře je cosi, co přímo zasahuje srdce toho, kdo nejednou zkusil vrtkavé přátelství a chatrnou věrnost pouze lidského tvora"                                                                     Allan Edgar PoeKavalír je překrásné plemeno. Ten, kdo má kavalíra, je asi nejšťastnější člověk na světě. Když se mu podíváte do očí, uvidíte tu krásnou, čistou a nekonečnou lásku. Váš pejsek vás bude milovat do smrti. Nikdy vás nezklame, ani neopustí.

Povaha kavalíra:

Kavalírek je rozhodně bezkonfliktní pejsek. Je to jedno z nejoblíbenějších plemen, aniž by podléhal módě. Za posledních 20 let je o něj zájem stabilní a poměrně velký. Pro jeho povahové vlastnosti si získá srdce každého.

Kdo měl jednou kavalírka a on mu odejde, pořídí si ho většinou znovu. Je velmi přizpůsobivý, vždy nadšený z celé své rodiny i ze všech přítomných lidí bez ohledu na věk, nebo pohlaví. S každým se rád uvítá, nechá se pohladit, ale tu pravou lásku a věrnost si nechává pro svého pána. Neustále ho po očku sleduje, jestli nechce odejít bez něho, nebo jestli si s ním nechce pohrát. Stává se, že může být na svém majiteli i závislým, což může být problém v momentě, když chce jet páníček na výlet bez něho.
Jeho velice výrazná mimika a řeč těla nenechají nikoho na pochybách. Umí jasně říci co cítí a co by zrovna chtěl. Je to zcela bezkonfliktní pejsek, kousavost je mu cizí. Přesto kavalírci hlídají, štěkají na cizí lidi u dveří, kdy bydlí, ale nikdy nemají snahu kousnout, jen zastrašují.
Má rád děti, dokonce je i poslouchá, pokud jsou povely srozumitelné a ne příliš časté. Velmi rád žije s dalším psím kamarádem, nebo kočkou. Může žít i ve smečce dalších pejsků, majitelé kavalírů si většinou pořizují dalšího kavalírka, aby jednomu nebylo smutno. Kavalírek je totiž velmi nerad sám a přítomnost živé duše ocení, když se ráno celá rodina odebere do práce a do školy.

Kavalírek nepatří k psům ničitelům, není příliš časté, že by štěňata něco zničila, dospělí už vůbec ne. Nejsou zbytečně uštěkaní, ale může se stát, že když nejsou od štěněte zvykáni na samotu, mohou vydávat žalostné zvuky. Někdy naoko předvádí panovačnost a majetnictví k jinému psímu kamarádovi u hračky, nebo u krmení, ale toto bručení nemyslí vážně.

Kavalír je pejsek, který s vámi za deštivého dne proleží hodiny a hodiny u televize na gauči, ale jakmile se rozhodnete že se jde ven, bleskurychle je připraven vyrazit. Vydrží s vámi běhat po lese a po horách a naběhá spousty kilometrů. Je to pes sportovec, rád aportuje, skáče, hraje si, je velmi hravý celý život, nejen jako štěně.

Je to pes do nepohody, pro aktivní lidi, kteří neváhají svého psího kamaráda vzít všude s sebou. Kavalírci velmi rádi cestují autem a dalšími dopravními prostředky, dokonce jsme s naší fenkou jeli i sedačkovou lanovkou na Pancíř, měla jsem ji na klíně v batohu a vypadala spokojeně a klidně celou cestu.

Při běhání po lese nemívají sklony se od svého pána moc vzdalovat, zvěř nestopují ani ji neprohání. Přírodu a volný pohyb milují ale obejdou se bez nich i na různě dlouhou dobu. Pokud jeho majitel nemůže podnikat delší dobu žádné výlety, spokojí se s krátkými procházkami a zbytek dne proleží v pelíšku, nebo vedle svého majitele na gauči.

Procházky si nevynucuje, ale vítá je s nadšením. Jen když je venku mokro, se mu moc nechce, ale pokud si páníček přeje jít ven, bude ho kavalírek následovat i v tomto nečase.

Kavalírek je výborný pes pro ty, kteří by se rádi věnovali agility, nebo jiným psím sportům, kde se běhá, skáče a musí se poslouchat. Je vhodný pro dospělé, ale i pro děti a mládež. Kavalírek je velmi učenlivý, schopný se naučit snad čemukoliv. Pokud použijete kouzlo pamlsků, jde cvičení skoro samo.
Někteří páníčkové dokonce dělají se svými kavalírky canisterapeutické zkoušky, rádi rozdávají radost svým pohybem a veselou náladou.

Je to pejsek, který se snad vždycky vyspí do růžova, nemívá špatnu náladu a je připraven svému pánovi dělat radost. Pokud však pán náladu nemá, nevtírá se a nevynucuje si pozornost. Jsou velmi vnímaví a citliví.

Kavalírek je pejsek, který potřebuje a miluje lidskou společnost a v žádném případě se nehodí pro pobyt v kotci. Je to pes do bytu, jakékoli velikosti, přizpůsobí se samotáři i početné rodině s dětmi, malému bytu i velkému rodinnému domu.

Kavalír King Charles Španěl je oblíbené výstavní plemeno a je také čím se chlubit. Mnohé kavalírky pozornost ostatních baví a rádi se předvádějí. Na výstavách se posuzuje pohyb v kruhu, potom se posuzuje pejsek na stole, takže by si měl od mala zvykat na tuto výšku, posuzovatel pejska prohmatává, dívá se na zuby a u pejsků kontroluje sestouplá varlátka.

Chovatelská stanice "z Malostranské zahrady" Malá Strana 122, 252 19 Drahelčice,  telefon 606 958 516
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!