Barevné varianty kavalírů

Blenheim, Tricolor, Black and tan, Ruby

Blenheim - BH
Dle roztomilé pověsti se praví, že když šel vévoda z Marlborough do bitvy o Blenheim, jeho žena se starala o jeho ryšavobílou fenku, která měla každým dnem porodit štěňata. Vévodkyně se velmi bála o manžela a jak bitva dopadne a neustále tiskla svůj palec fence na hlavičku. Když se štěňátka narodila, měla všechna na hlavičkách v lysince otisk jejího palce. Této malé hnědé skvrnce v lysince se začalo říkat "blenheim spot" a byla vždy velice ceněna.
Bílo-tříslové zbarvení je nejoblíbenější a také nejrozšířenější. Na perlově bílém podkladě jsou rozmístěny tříslově zbarvené skvrny. Na hlavě je dostatečně široká bílá lysinka s žádoucím kosočtverečným tříslovým znakem - korunkou, kterou nemá každý. Bílý nos bez pih, s černou nosní houbou, tmavýma očima, nohy bílé, bohatá náprsenka a vlající bílý ocas.
Gen pro barvu blenheim je recesivní ke všem barevným variantám kavalírů. Pejsek blenheim má gen pouze pro blenheim a nemůže žádné jiné zbarvení předávat.

Tricolor - TR
Tato barevná varieta je považována za nejefektnější, ale zase nejvíce barevně problémovou. Sladit všechny tři barvy, tak, aby byly umístěny na správném místě a v požadované kvalitě, není jednoduché. Pejsek by měl mít rovnoměrně rozmístěnou černou a bílou po celém těle. Bílá musí být na nose a nohou a na náprsence. Na hlavičce musí být dostatečně široká bílá lysinka na čele. Ohnivé - hnědé pálení musí být nad očima, na tvářích, na vnitřní staně uší, vnitřní straně nohou a pod ocáskem.
Trikolorní fenky se připouští jen s trikolorními a blenheim zbarvenými pejsky, tak je největší pravděpodobnost, že štěňátka budou správně zbarvena. Trikolorní zbarvení je dominantní k ruby a blenheim zbarvení.

Black and tan - BT
Takto zbarvený pejsek má kovově lesklou černou barvu, s výrazným ohnivým pálením nad očima, na tvářích a vnitřní straně uší. Přední nohy jsou také ohnivě zbarveny, také pod ocáskem a na zadních nohu jde pálení až ke slabinám. Černá barva je výrazně lesklá až do modra, tak zvaná havraní.
Black and tan fenky se připouští s pejsky ruby, nebo black and tan, černé zbarvení je dominantní nad ruby barvou. Gen pro toto zbarvení je dominantní ke všem barvám.

Ruby - RU
Ruby je jednobarevný, ideálně - sytě mahagonový pejsek. Tato barva se považuje za geneticky nejobtížnější, má zvýšenou citlivost k bílému znakování a také k pískovému zbarvení srsti, ale u nás se vyskytuje ojediněle. Ruby pejsek se považuje za nejtemperamentnější a tedy snad i nejvhodnější na psí sporty. Gen pro Ruby zbarvení je dominantní k blenheim zbarvení.

Chovatelská stanice "z Malostranské zahrady" Malá Strana 122, 252 19 Drahelčice,  telefon 606 958 516
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!